HAVACILIKTA 7 ÜNLÜ KADIN PİLOT

images

Dünya Kadınlar Günü ve Dünya Havacılığın Kadınları Haftası geride kalsa da, büyük başarıları kutlamak ve havacılıkta kadınların elde ettiği bazı başarıların altını çizmek her gün olmalı.

Havacılık endüstrisinin oldukça erkek egemen olduğu iyi bilinmektedir. 1943’ün başında havacılık alanında çalışanların yaklaşık% 30’u kadındı. II. Dünya Savaşı, çoğu mekanik, uçuş kontrolörleri, eğitmenler ve uçak üretim hattı çalışanları gibi havacılık alanının birçok yönüne ilerleyebilen kadınların havacılıktaki hareketi için inanılmaz derecede önemliydi ve güçlendiriciydi. 17 Şubat 2015tarihli bir BBC News makalesine göre, bugün pilotların yalnızca% 3’ü kadın, yani dünya çapında toplam 130.000 pilottan yaklaşık 4.000’i kadın.

Bu başarılardan bazılarını vurgulamak için, tarihe damgasını vuran ve bugün kadınların işgücüne girmesine yol açan bazı dikkat çekici kadınlar aşağıdadır.

1. RAYMONDE DE LAROCHE

1910’da Raymonde de Laroche, dünyada pilot lisansı alan ilk kadındı. 201 mil mesafesi ve 15.700 fit yüksekliği ile 1919’da bir kadın pilotun en uzun uçuşu için iki dünya rekoru kırdı.

2. HARRİET QUİMBY

Harriet Quimby, Wright Kardeşlerle ilk 12 saniyelik uçuşu yaptığı için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk resmi lisanslı kadın pilot oldu. 1912’de Manş Denizi’ni geçen ilk kadın oldu. Harriet Quimby aynı zamanda bir gazeteciydi ve havacılıktaki diğer kadınlar üzerinde son derece etkili oldu.

3. AMELİA EARHART

Tüm zamanların en ünlü pilotlarından biri olan Amelia Earhart, pilot lisansını alan 16. kadındı. Kuzey Amerika ve Atlantik’i geçen ilk kadındı.

4. JACQUELİNE COCHRAN

Jacqueline Cochran, modern havacılık çağında son derece etkiliydi. Amerika Birleşik Devletleri II. Dünya Savaşı’na katılmadan önce, kadın pilotların savaş dışı görevlerde bulunmalarına izin verecek bir program önerdi. 1980’deki ölümünden önce, diğer pilotlardan (erkek veya kadın) en fazla hız, yükseklik ve mesafe rekorunu elinde tuttu.

5. BESSİE COLEMAN

1921’de Bessie Coleman ilk Afrikalı-Amerikalı kadın pilot oldu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uçuş okullarına kabul göremedikten sonra Fransızca öğrendi ve Fransa’nın en ünlü uçuş okullarından biri olan École d’aviation de Frères Caudron’da eğitim gördü. Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra, 1926’ya kadar fırtınalı bir kariyer yaptı ve havacılık endüstrisindeki ırk ve cinsiyet engellerini yıkmak için sürekli savaştı.

6. AMY JOHNSON

Amy Johnson, İngiltere’den Avustralya’ya tek başına uçan ilk kadın pilottu. O uçuş için Hormon Kupasını aldı ve uçtuğu uçak, G-AAAH işaretli ve “Jason” lakaplı DH-60, şu anda Londra’daki Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde.

7. JERRİE MOCK

1964’te 38 yaşındaki ev hanımı Jerrie Mock, dünyayı tek başına gezen ilk kadın olarak tarihe geçti. Yolculuk 29 gün, 11 saat, 59 dakika sürdü. Federal Havacılık İdaresi Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

1930’ların başında dünya çapında yaklaşık 200 kadın pilot vardı. 1935’te sayılar 800’e yükseldi. Havacılık endüstrisindeki en büyük atılımlardan biri, kadınların erkek meslektaşlarına karşı hava yarışına izin verilmesiydi.

Uçmayı öğrenen kadınların çoğu bunu II. Dünya Savaşı sırasında yaptı ve çoğu zaman caa’nın Sivil Pilot Eğitim Programı aracılığıyla eğitim aldı. 1941 yılına kadar 900’den fazla kadın lisanslarını aldı ve 40’tan fazlası CAA nitelikli eğitmen olarak görev yaptı.

Benzer şekilde, Birleşik Devletler Kadın Hava Kuvvetleri Hizmet Pilotları (wasp’ler) ve ingiliz Kadın Yardımcı Hava Kuvvetleri (waaf’ler), geleneksel olarak erkeklerin işgal ettiği rollerde kadın pilotları istihdam etmek için oluşturuldu. Orada programlar, fabrikalar ve hava üsleri arasında uçak uçurmaları için toplam 1.074 kadın pilotu eğitti ve bu da erkek pilotların diğer savaş ve askeri rolleri yerine getirmesine izin verdi.

Annelerimizden ve eşlerimizden kız kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza, hayatımızdaki tüm önemli kadınlardan aldığımız destek olmadan kimse bugün olduğu yerde olmazdı.

Kiralık jet bulmak artık sandığınızdan daha kolay! Hemen bizimle iletişime geçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

images

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Talebinizi Buradan Bize Ulaştırabilirsiniz