Özel Jet Pilotu: Kaptan Deneyimi Neden Önemlidir

private jet pilot

Vardığınızda onlarla el sıkışırsınız, havadayken boş boş sohbet edebilirsiniz ve varış noktanızdaki uçaktan inerken size bir dalga verirler. Özel jet pilotları, charter uçuşunuzda karşılaşacağınız en önemli kişilerden bazılarıdır ve deneyimleri ve eğitimleri havadaki güvenliğiniz için kritik öneme sahiptir.

Özel jet pilotu olmak için ne gerekiyor ve tüzüğünüze atanan mürettebatı değerlendirirken deneyim, eğitim ve unvanları nasıl tartıyoruz?

Forjet ile uçuş rezervasyonu yaparken özel jet pilotu deneyimi hakkında bilmeniz gereken üç şey.

1. Kalkışlar ve inişler ile Toplam Uçuş Süresi

Havadaki saatler, bir pilotun iyi eğitilmiş ve kaptan koltuğunda oturabilmesini sağlamak için uzun bir yol kat eder, ancak toplam uçuş süresinden daha fazlası vardır.

Otopilottaki uzun mesafeli uçuşlar, karar vermede değer ve eğitim sağlar, ancak kalkışlar ve inişler, bir pilotun çizgilerini kazandığı yerdir. Niçin? Bir pilot havaalanına her girip çıktığında, ayrıntılı bir kontrol listesini takip eder, uçuş planlama becerilerini geliştirir ve bir mürettebatı yönetir.

Örneğin bir turbo pervane pilotu alın. Bu küçük uçaklardaki uçuşlar, yolculuk başına ortalama yaklaşık bir saattir. Aksine, hafif bir jet, yolculuk başına ortalama iki saatten fazladır, ağır jetlerdeki uçuşlar ise genellikle birkaç saat sürer.

Böylece, 300 saatlik ‘tipte zaman’ deneyimine sahip Hawker 800XP pilotunuz yaklaşık 300 kez ayrılıp havalimanlarına inmiş olacak, aynı sayıda saate sahip Global Express kaptanı ise yalnızca yaklaşık 70 kalkış ve iniş gördü.

Bu nedenle Forjet’te, bir pilotun havaalanı içinde ve çevresinde manevra yapma deneyimini daha iyi yansıtacak şekilde standartlarımızı yakın zamanda değiştirdik.

2. Özel Jet Pilotları için Gerekli Eğitim

Tüm pilotların her türlü uçağı uçurabileceği yaygın bir yanılgıdır. Bu doğru değildir ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) her pilot türü için farklı deneyim, eğitim ve öğretim gereksinimleri vardır.

Herhangi bir pilot özel bir jet uçurabilir mi? Hayır. Tıpkı bir New York Eyaleti ehliyetinin Manhattan’daki insanları sarı bir taksiyle taşımanıza izin vermemesi gibi, özel bir pilot sertifikası da birinin jet kiralama uçmasına izin vermez.

Özel pilot lisansı aldıktan sonra FAA, özel jet pilotlarının daha fazla teste tabi tutulmadan ve ticari pilot sertifikası almak için seyir defteri onayı almak üzere bir eğitmenle çalışmadan önce en az 250 saatlik uçuş süresine sahip olmasını gerektirir.

Bu aşamada, birçok pilot daha fazla saat kaydetmek için Sertifikalı Uçuş Eğitmeni olmaya devam ederken, aynı zamanda Enstrüman Uçuş Derecelerini (IFR) kazanır. Bu derecelendirme, özel jet pilotları için kritik öneme sahiptir —her türlü hava koşulunda yolcu taşımalarına olanak tanır.

Ticari bir lisansla pilotlar, ağırlık ve yolcu kısıtlamaları olan küçük uçakları uçurabilirler.

3. Güvenlik Standardının Belirlenmesi

FAA, özel jet kiralama ile uçmak için pilotun ticari pilot sertifikasına sahip olmasını zorunlu kılar. Ancak Forjet’te, komuta pilotunun aynı zamanda aktif bir Havayolu Taşımacılığı Pilotu sertifikasına sahip olmasını talep ediyoruz.

ATP olarak da bilinen bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek uçak pilotu eğitimidir. Bir pilotun FAA tarafından sunulan ATP Pratik Testine girebilmesi için şunlara sahip olması gerekir:

Toplam 1.500 saatlik uçuş süresi
500 saat kros
gece 100 saat uçuş
enstrüman koşullarında 75 saatlik enstrüman uçuş süresi
komutan pilot olarak 250 saat
Birinci sınıf bir sağlık sertifikasına sahip olmak
Pilot ATP testini geçerse, maksimum brüt ağırlığı 12.500 pound’dan fazla olan veya dokuzdan fazla yolcu koltuğuna sahip, tarifeli veya kiralanmış bir uçağın komutan pilotu olarak hareket etme yetkisine sahip olurlar.

Forjet’te standartlarımızı daha da yükselttik. Bizimle uçmak için pilotun da sahip olması gerekir:

Komutan pilotun yarısı ile en az 3.000 saatlik toplam uçuş süresi
Uçacakları belirli uçaklar için en az 250 saatlik ‘tip eğitimi’
Gereksinimlerimiz neden FAA Tavsiyelerinin Üzerine Çıkıyor?
Çıtayı yükselttik çünkü güvenliğinize her şeyden çok değer veriyoruz.

Bir komuta pilotu toplam çalışma saatlerimizi karşıladığında, kendilerini mesleklerine adadıklarını ve olağanüstü bir uçuş sağlamak için gerekli beceri, bilgi ve eğitime sahip olduklarını biliyoruz.

Tip deneyimindeki zamanlarıyla, uçağın giriş ve çıkışlarını, nasıl çalıştığını ve neden göreviniz için doğru jet veya turboprop olduğunu bildiklerine güveniyoruz.

Ve komuta pilotu olarak kayda değer deneyimleriyle, sizi hedefinize güvenli bir şekilde uçurabilme yeteneklerine inanıyoruz.

Özel Jetlerin iki pilota ihtiyacı var mı?

Bazı turboprop uçaklar ve hafif jetler, tek pilotlu operasyonlar için onaylanmıştır. Bununla birlikte, Forjet ile özel bir jet kiraladığınızda, sertifikasına bakılmaksızın her uçakta iki deneyimli pilota ihtiyacımız var. Genellikle her ikisi de ATP sertifikalı iki özel jet pilotuna sahip olarak, düzenlediğimiz her tüzükte güvenlik önlemini büyük ölçüde iyileştiriyoruz.

Özel bir jet tek başına uçabilir mi? Evet, sadece bizimle değil.

Forjet’te sizin adınıza savunuculuk yapıyoruz ve sizi yalnızca en deneyimli ekiplerle gökyüzüne çıkarıyoruz. Bir operatör, yüksek standartlarımıza uymayan özel jet pilotları ve mürettebat üyeleri atadığında, diğer brokerlerin uçuşlarında çizgilerini kazanmalarını sağlamak için devreye gireriz.

private jet pilot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Talebinizi Buradan Bize Ulaştırabilirsiniz