Özel jette hava ne kadar temiz?

wing 221526 1280

Covid-19, insanları yakın çevrelerinin güvenliği ve hava kalitesi konusunda hiç olmadığı kadar bilinçlendirdi. Özel bir jet kiralamayı düşünüyorsanız, şunu merak edebilirsiniz: Bir uçaktaki hava ne kadar temiz?

Kafanızı rahatlatmak için, özel jetlerdeki hava temizleme sistemlerinin ve hava filtrelerinin nasıl çalıştığını ve özel jet uçuşlarında neden Covid-19 güvenliğinden emin olabileceğinizi açıklayarak uçaklardaki hava kalitesini tartışıyoruz.

Uçak Kabinindeki Hava Ne Kadar Temiz?

Bir uçak kabinindeki havanın kirli ve bayat olduğuna dair bir efsane var. Ancak bu gerçeklerden daha fazla olamazdı.

Özel Jet ve Uçaklarda Hava Kalitesi

İlk olarak, uçaklar zamanlarının çoğunu  havanın çok temiz, kuru, oksijenden fakir ve pratik olarak partikülsüz olduğu yüksek irtifalarda geçirirler . Uçağınız tarafından alınan hava, yer seviyesinde soluduğunuzdan çok daha fazla kirletici içermez.

İkinci olarak, hava kalitesi havanın nasıl dolaştığına ve kiri ve mikropları dağıttığı ve/veya ortadan kaldırdığı için ne sıklıkta yenilendiğine ve temizlendiğine bağlıdır. Uçaklar bunu verimli bir şekilde yapar, bu nedenle özel jetinizdeki veya ticari uçağınızdaki hava kalitesi, ziyaret ettiğiniz havalimanı mağazalarındaki havadan neredeyse kesinlikle daha temizdir.

Uçaklarda kullanılan hava temizleme teknolojisine bir göz atalım.

%100 Taze Hava Sistemleri

Birçok iş jetinde %100 taze hava sistemleri kullanılmaktadır. Motorlardan sürekli temiz hava çekerek, sıkıştırma ve ısı ile sterilize ederek ve ardından kabine teslim etmeden önce soğutarak çalışırlar. Daha sonra tekrar çıkarılır, yani tipik olarak, her 2-3 dakikada bir kabininizdeki hava tamamen değiştirilir. Bu   , çoğu ofisteki havadan yaklaşık 10 kat daha sıktır .

Plazma İyonizasyonu 

Gulfstream, 2020 yazında Covid-19 pandemisi ışığında,   temiz hava sistemlerini daha da temiz hale getirmek için bir plazma iyonizasyon sistemi geliştirdiğini duyurdu. Bu sistem, uçağın çevresel kontrol sistemi ile birlikte etkinleştirilir. Zararlı patojenleri ve partikülleri etkisiz hale getiren pozitif ve negatif oksijen iyonları yayar. Artık bazı Gulfstream modellerinde standart ve daha birçok modelde sonradan takılıyor.

Sirkülasyonlu Hava Sistemleri

Devridaim hava sistemleri birçok büyük özel jette kullanılmaktadır. Kabin içindeki havanın bir kısmını yeniden sirküle ederek daha iyi nem kontrolü ve sıcaklık kontrolü sağlarlar. Bu hava temizlenir ve taze hava ile karıştırılır. Taze ve devridaim havasının oranı, düzlemden düzleme değişir. Bununla birlikte, Federal Havacılık İdaresi ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı  , yolcu başına dış temiz hava akışı için dakikada en az 0,55 pound hız gerektirir . 

HEPA filtreleri

HEPA (Yüksek Verimli Partikül Güvencesi) filtreleri, laboratuvarlar ve hastane ameliyathaneleri gibi aseptik ortamlarda kullanılmaktadır. Bakterileri, virüsleri ve diğer partikülleri yakalamak için tasarlanmışlardır ve  0,3 mikron boyutundaki kirleticilerin minimum %99,97’sini yakalamalıdırlar.

Genellikle devridaimli hava sistemleriyle kullanılırlar ve çoğu ticari uçakta ve daha büyük iş jetlerinde bulunurlar. Hava, tavan seviyesinde pompalanır ve koltuk seviyesinin altında emilir, bu da havanın yolcular arasında ileri veya geri hareket etmesini önlemeye yardımcı olur. 

COVID-19 salgını nedeniyle, özel jetlerde hem yerleşik hem de sonradan takılan HEPA hava filtreleri giderek daha yaygın hale geldi.

Hava Temizleyici Özel Bir Jette Ticari Bir Uçaktan mı?

Özel jetlerdeki hava temizleme sistemleri, ticari uçaklardakilerden mutlaka daha iyi olmasa da, diğer faktörler özel jet uçuşlarını Covid için daha güvenli hale getiriyor. 

  • Azaltılmış ve bilinen temaslar. Özel bir jette, çok daha az yolcu ve daha küçük bir ekiple uçacaksınız. Bu, Covid pozitif biriyle temas kurma şansının çok daha düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca, birlikte uçtuğunuz tüm insanlar değilse de muhtemelen çoğunu tanıyacak ve onların Covid güvenlik durumlarından haberdar olacaksınız.
  • Uçuşunuzdan önce ve sonra azaltılmış maruz kalma riski. Özel check-in’ler, dinlenme salonları ve ulaşım düzenlemeleri sayesinde, havalimanında yüzlerce kişinin arasında boğulmaktan ve check-in ve bagaj alma kuyruklarında yakın mesafeden kurtulursunuz. 
  • Daha hijyenik yüzeyler. Özel bir jette çok daha az insan temas noktalarıyla temas kuruyor. Ayrıca, daha rahat dönüş süreleri, kapsamlı temizlik için bolca zaman sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Talebinizi Buradan Bize Ulaştırabilirsiniz