Özel Uçaklar Ne Kadar Yükseğe Uçar?

Özel jet tipleri ve Özel uçaklarda koltuk kapasitesi

Özel uçaklar, ticari uçaklarla aynı kısıtlamalara veya sınırlamalara sahip olmak zorunda değildir. Örneğin, bir Boeing 737 ortalama 35.000 fit hızla uçarken, daha küçük özel jetler yaklaşık 41.000 fit hızla seyir halindedir.

Ticari uçaklar ve özel jetler söz konusu olduğunda irtifa farklılıklarının birkaç nedeni vardır. Bunlardan bazılarını bu makalede ve diğer bazı önemli farklılıkları keşfedeceğiz.

Özel Bir Uçağın Uçabileceği Maksimum Yükseklik Nedir?

Özel jetler 41.000 fit yükseklikte seyir eğiliminde olsalar da, 45.000 fit yüksekliğe ulaşma kabiliyetine sahiptirler. Bundan daha yüksek rakımlar, 51.000 fit yüksekliğe rahatça ulaşan askeri uçaklar için ayrılma eğilimindedir.

Tıkanıklığı ve potansiyel olarak feci çarpışmaları önlemek için hava sahasının akıllıca kullanılması önemlidir.

Özel Uçaklar Ticari Uçaklara Kıyasla Ne Kadar Yükseğe Uçar?

Özel uçaklar, en azından genel olarak konuşursak, ticari uçaklardan daha yüksek irtifada uçarlar. Bazı Ticari Uçaklar, bazı Özel Jetlerden daha yüksek irtifalara ulaşma kapasitesine sahip olabilir, ancak çok nadiren hava sahası kullanımının standardizasyonuna bağlı kalırlar. Kiralık uçakların daha yüksek irtifada uçmasının tüm nedenleri daha fazla güvenlik ve hedeflerine daha hızlı ulaşabilmeleridir.

Özel Uçaklar Neden Daha Yüksek İrtifalarda Uçuyor

Artık özel uçakların aslında ticari uçaklardan daha yüksek irtifalarda uçtuğunu tespit ettiğimize göre, bunun neden olduğuna dair bazı soruları yanıtlayabiliriz.

Bir yolculuk için en uygun seyir yüksekliğini seçmenin herhangi bir günde nihai olarak pilota bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Hava Trafiğinden Kaçının

Yukarıda bahsedildiği gibi, genellikle ticari uçaklara ayrılan irtifalarda (30.000 ila 35.000 fit arasında) hava trafiği oldukça yoğundur. Bu, özel jetlerin genellikle daha yüksek irtifada uçmasının birçok nedeninden biridir.

Bunu özellikle yerden fark etmeyebiliriz, ancak herhangi bir zamanda hava sahasını paylaşan tahmini 5.000 uçak var. Herhangi bir çarpışmayı önlemek için sürekli çalışmak üzere istihdam edilen hava trafik kontrolörleri olduğundan, bu ticari uçaklar için bir sorun değildir. Ticari uçaklarda ayrıca özellikle havada çarpışmaları önlemek için özel sensörler ve kontrol önlemleri bulunur.

Özel jetler aynı sensörlere sahip değildir, bu nedenle daha yüksek bir rakıma yapışmak çok daha az trafik anlamına gelir, yani ticari uçakların güvenli bir şekilde paylaşılan hava sahasının korunmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu ekipman olmadan özel jetler gayet iyi çalışır.

Özel jetler ve diğer uçaklarla iletişim kuran hava trafik kontrol kulesi

Hava Olaylarından Kaçınmak

Alınacak rotalar için daha birçok seçenek olması sayesinde özel jetler olumsuz hava koşullarından daha iyi kaçınabiliyor. Bu, kötü hava koşullarından kaçınmanın bir yolu olarak rotayı değiştirmeyi zorlaştıracak kalabalık ticari hava sahasını paylaşmaya ihtiyaç duymamanın doğrudan bir sonucudur.

Kiralık jetler, rotalarını değiştirerek olumsuz hava koşullarından hızlı ve kolay bir şekilde kaçınabilir. Bu, daha konforlu ve dakik yolculuklar sağlar.

Optimize Edilmiş Yakıt Kullanımı

Kesin konuşmak gerekirse, özel jetler ticari uçaklardan daha hızlıdır – çoğunlukla özel jetler çok daha hafif olduğu için. Özel jetlerin daha yüksek irtifalara daha hızlı ulaşabilmesi sayesinde kalkıştan kısa bir süre sonra daha az hava direnci yaşarlar.

Daha az hava direnci ve daha az ağırlık, özel jetlerin saatte 600 mil hızla seyir halindeyken daha iyi yakıt ekonomisi elde ettiği anlamına gelir.

Daha Hızlı Seyir Hızları

Özel jetler, hava sahaları daha az kalabalık olduğu için ticari uçaklara göre daha yüksek seyir hızına sahiptir, daha az yakıt tüketirken daha ileri ve daha hızlı hareket edebilen daha hafif uçaklardır.

Acil iniş

Daha yüksek irtifalarda uçmak, pilotlara en güvenli acil iniş seçeneğini tasarlamaları için daha fazla zaman verir. Basitçe söylemek gerekirse, özel jet daha yüksek bir irtifadadır, bu nedenle gökyüzündeki yerden yere geri dönmek için daha fazla zaman olacaktır.

Bu ekstra yükseklik, pilotun acil inişin nerede ve zamanında yapılması gerektiğini güvenli bir şekilde belirleyebileceği anlamına gelir.

Özel Uçaklar Türbülansı Önleyecek Kadar Yükseğe Uçuyor mu?

Özel jetler türbülansı önleyecek kadar yüksek bir irtifada uçarlar. Havalı değil mi? Özel bir jette hala türbülans yaşamak mümkündür, ancak hava olaylarından kaçınmak için yüksek irtifa ve manevra nedeniyle çok daha az olasıdır.

Sonuç Olarak, Özel Uçaklar Ticari Uçaklardan Daha Yükseğe Uçuyor

Özel uçakların ticari uçaklardan daha yükseğe uçmasının nedenlerini araştırdık ve özel jetleri daha hızlı, daha konforlu ve zamanında yapan şeyin bu olduğu sonucuna varmak doğru olur. Bize inanmıyor musun? Kendi özel jet yolculuğunuzu ayırtın ve kendiniz görün!

Özel jet tipleri ve Özel uçaklarda koltuk kapasitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Talebinizi Buradan Bize Ulaştırabilirsiniz