Tarihin En Ünlü 6 Pilotu

indir 4

Herkesin, tüm zamanların en iyi pilotları olduğuna inandıkları kişiler hakkında farklı görüşleri olacaktır. Bu ünlü havacılar listesi, Özel Uçak Kiralama Wright kardeşlerden “Pancho” Barnes’a kadar tarihin en önemli pilotlarından bazılarının seçimi.

Wilbur Ve Orville Wright – Uçuşun Babaları

En ünlü pilotlar söz konusu olduğunda, diğer tüm ünlü havacıları mümkün kılan kardeşlerden bahsetmeliyiz, Wright kardeşler. Orville ve Wilbur Wright, ilk motorlu uçağı icat etmek, inşa etmek ve ardından başarıyla uçurmakla tanınır. Wright Flyer’ın ilk yolculuğu 17 Aralık 1903’te Kuzey Carolina’da başladı.

Diğer birçok mucit ve havacılık deneycisi daha gelişmiş motorlar inşa etmeye odaklanma eğilimindeyken, Wright kardeşler görüşlerini uçak kontrollerinin yanı sıra kanat ve pervane gelişmelerine odakladılar.

Wilbur’un 20’li yaşlarının sonlarında kuşların anatomisine ve hayvanların hareketine ilgi duyduğu söylenir ve gerisi tarihtir.

Chesley “Sully” Sullenberger – Bir Havacılık Kahramanı

Uçak uçuşunun başlangıcından modern ustalarının uzman kontrolüne kadar, bu modern havacılık kahramanı olmadan dünyanın en iyi pilotlarının hiçbir listesi tamamlanamazdı.

15 Ocak 2009’da US Airways’in 1549 sefer sayılı Uçuşu, kalkıştan kısa bir süre sonra bir kuş sürüsünün çarpması nedeniyle tüm motor gücünü kaybetti. Bu, bir havaalanına geleneksel bir acil iniş yapmak için henüz yeterli irtifa kazanmadıkları anlamına geliyordu.

Chesley “Sully” Sullenberger ve yardımcı pilotu, Hudson Nehri’ne su inişine katılmak için komuta kararı aldı. Sonuçta US Airways Flight 1549’daki tüm 150 yolcu ve mürettebatın hayatını kurtaran bir karar. Kalkıştan üç dakika sonra Hudson’a güvenli bir şekilde inmişlerdi.

2021’de Başkan Joe Biden, onu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konseyi büyükelçisi olarak aday gösterdi. Hatta Tom Hanks’ın başrolünde oynadığı Sully: Hudson’daki Mucize (2016) adlı bir film bile yaptılar.

“Havacılık güvenliği açısından deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz.” – Chesley Sullenberger

Amelia Earhart – Atlantik’i Geçen ilk Kadın Pilot

Tüm zamanların en iyi pilotları söz konusu olduğunda, listeyi her zaman Amelia Earhart yapacak. Atlantik’i geçen ilk kadın havacı olması ve 1937’de ortadan kaybolmasını çevreleyen gizem nedeniyle tartışmasız en ünlü kadın havacıdır.

Dünyayı dolaşmak için yola çıktı ama Pasifik’teki Howland Adası yakınlarında kayboldu. Telsizle yakıtının bittiğini ve uçuş koşullarının giderek bulanıklaştığını söyledi. Bu, kontrol’ün uçağından duyduğu son şeydi.

“Denizde kaybolduğu” ilan edildiğinde sadece 40 yaşındaydı.” Ortadan kaybolmasıyla ilgili ayrıntıların geri kalanı bir sır olarak kalıyor. Şüphesiz tüm dünyadaki kadın pilotlara ilham vermeye devam ediyor.

Bessie Coleman – Pilot Lisansına Sahip ilk Afrikalı-Amerikalı Kadın ve ilk Yerli Amerikalı

“Kraliçe Bess” veya “Cesur Bessie” lakaplı, özellikle ABD’deki rezil tehlikeli hava gösterilerindeki rolüyle tanınıyordu. Hava gösterileri ABD’nin her yerinde biliniyordu ve insanlar, sekiz ve halkalardan yere yakın dalışlara kadar bu havacılık harikalarını gerçekleştirmesini izlemek için hayatın her kesiminden geldi.

Uçuş okulları ve diğer havacılık fırsatları, ABD tarihinin bu noktasında renkli insanlara açık değildi. Bunun onu durdurmasına izin vermedi. Uluslararası pilot lisansını 1921’de Uluslararası Havacılık Federasyonu’ndan aldı. Bu onu uluslararası pilot lisansı alan ilk renkli kişi yaptı. Hala ilham kaynağı olarak güçlü duruyor, özellikle de renkli insanlar kendi ülkesinde ayrımcılığa karşı savaşmaya devam ederken hedeflerine ulaşmasına tanık olanlar için.

Coleman, renkli insanlar için bir havacılık okulu kurmaya karar verdi. 30 Nisan 1926’daki zamansız ölümünden önce bunu yapmak için neredeyse yeterince para biriktirmişti. Nieuport Type 82’nin daldığı ve kontrolden çıktığı 1 Mayıs’ta yapılması planlanan bir hava gösterisi için prova yapıyordu. Öldüğünde sadece 34 yaşındaydı.

Mirası çeşitli şekillerde devam ediyor: adı Chicago’daki bir Kütüphanede, Teksas’taki memleketindeki bir okulda ve sadece birkaçını belirtmek için birden fazla sokak adında. Ayrıca Ulusal Kadınlar Onur Listesi ve Ulusal Havacılık Onur Listesi’ne alındı.

Noel Wien – Alaska’nın Öncü Havacısı

Dünyanın en tanınmış pilotu olmayabilir ama kesinlikle Alaska’lıların en ünlü havacısıdır. Noel Wien, uçaklardan başka yollarla büyük ölçüde erişilemeyen bir bölge olan Alaska’da uçak kullanımını tanıtmakla tanınır.

Noel Wien pilotluk kariyerine bir havacılık sirkinde “ahır fırtınası” veya dublör el ilanı olarak başladı. 25 yaşına geldiğinde ilk uçağı olan J-1 çift kanatlı uçağını satın aldı. J-1’ini dublörlük yapmaya devam etmek ve yakın bölgedeki yolculara asansör vermek için kullandı. Bu noktada Alaska’lılar, daha önce hiç yapmadıkları gibi Alaska’yı dolaşma yöntemiyle tanıştırıldılar.

Wien, kardeşi, yardımcı pilotu ve şirketin başkan yardımcısı Ralph Wien’in 1930’da ölümünden sonra 1932’de Wien Alaska Airways’i yeniden başlattı. Adı Kuzey Alaska’daki Ralph Wien Memorial Havalimanı’nı süslüyor. Noel, Alaska tarihinde o noktaya kadar kullanılan sahil yolu yerine Alaska üzerinden bir iç rotaya öncülük etmeye devam etti.

Noel Wien hevesli bir broşürdü ve 1935’te çocuk felcine yakalandıktan sonra bile uçmaya devam etti. Bir metal parçasını çıkarmak için başarısız bir göz ameliyatından sonra bile gözünü kaybetmesine neden olmadı (ve bununla birlikte derinlik algısı) uçmaya devam etti. Sonunda 1956’da son kez bir uçağa indi.

Alaska’nın ABD’de yaşayanlar için en fazla pilot sayısına sahip olmasının nedeni Wien olarak kabul edilebilir.

Florence Lowe ”Pancho” Barnes – Hollywood’un Ahbap Çiftliği Gözüpek

Barnes, Amerika’nın ilk askeri hava birimi olan Potomac’ın balon kolordusu Ordusunun öncüsü Thaddeus S. C. Lowe’un torunuydu. Floransa’yı 10 yaşındayken ilk hava gösterisine götürdü ve havacılık endüstrisine olan ilgisini ateşledi.

18 Yaşında bir oğlu olan bir din adamıyla evlendi. Bu yeni hayatın tuzağına düştüğünü hissederek 4 ayını Meksika’da erkek kıyafetleri giyerek ve “Panço” yaparak geçirdi. Bu takma adı korudu ve havacılık şöhretini sürdürmeye devam etti.

En çok Hollywood dublör pilotu ve hava danışmanı, barnstormer, Bendix hava yarışı pilotu ve Lockheed test pilotu olarak yaptığı çalışmalarla tanınır. Ayrıca paraşütçü “Slim” ile birlikte “Pancho Barnes Flying Mystery School” olarak sahne alarak kırsal bölgeyi gezdi.”

Yıllarca süren dublörlerden ve nihai dublör ve gözüpek pilot olarak ün kazandıktan sonra, sık sık uçmayı bıraktı. Bunun yerine, Happy Bottom Riders Club adlı bir Ahbap Çiftliği (veya “uçma” tesisi) olarak açtığı ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı uçakları için güvenli bir ev ve sanal havaalanı olarak işlev gördüğü devasa bir arsa satın aldı.

Happy Bottom Riders Kulübü, tüm zamanların en büyük pilotlarından bazılarıyla birlikte Hollywood seçkinlerine ev sahipliği yaptı: Chuck Yeager, General Jimmy Doolittle, Robert Anderson “Bob” Hoover, Walt Williams, Jack Ridley ve Buzz Aldrin.

Daha fazla arazi satın aldıktan sonra, arazisini Sivil Pilot Eğitim Programına dönüşen bir uçak pistini içerecek şekilde genişletti. Kadınların askeri havacılığa katılması gerektiğine olan kesin inancı, onun da Kadın Hava Rezervi’ni kurmasına yol açtı!

Havacıların en ünlüsü olmayabilir, ancak havacılıktaki rolünün ve birden fazla uçağa hakim olmasının sektörde sonsuza dek iz bıraktığını inkar etmek yok.

indir 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Talebinizi Buradan Bize Ulaştırabilirsiniz