Uçaklar Ne Kadar Hızlı Uçar ve En Hızlı Özel Jetler Nelerdir?

Neden özel uçak tercih etmelisiniz

Daha önce bir hava gösterisine gittiyseniz, bazı askeri uçakların çok hızlı olduğunu bilirsiniz. Ama ne kadar hızlı uçuyorlar? Uçaklar ve özel jetler ne kadar hızlı ve uçaklar için kullanılan hız birimleri ne anlama geliyor ? Cevaplar ve şu anda kiralayabileceğiniz en hızlı beş özel jetin listesi bizde.

Uçak Hızı Ölçü Birimleri

Bir uçağın yer hızı hakkında konuşabiliriz (yerdeki sabit bir noktaya göre ne kadar hızlı hareket eder). Bununla birlikte, bir uçak uçuş halindeyken, zemin onun altında hareket eder ve diğer faktörler devreye girer. Bu yüzden genellikle bir uçağın hava hızına atıfta bulunuruz . Bu bile basit değil; kalibre edilmiş hava hızı, belirtilen hava hızı ve gerçek hava hızı var.

Bununla birlikte, bir uçağın yeteneklerini tartışırken, genellikle gerçek hava hızına (TAS) atıfta bulunuruz – bir uçağın içinden geçtiği havaya göre hızı. Bir uçağın hızı geleneksel olarak knot (kt) cinsinden ölçülür ve ayrıca KTAS: knot gerçek hava hızı olarak da yazılabilir.

Uçaklar MPH’de Ne Kadar Hızlı Uçar? Ve Mach Numarası Nedir?

Bir düğüm, saatte bir deniz miline eşittir. Bu, tam olarak 1.852 km/sa ve 1.1508 mil/saate eşdeğerdir.

Mach sayısını merak ediyorsanız bu, bir uçağın hızının ses hızına bölünmesiyle hesaplanır . Mach 1’den düşük hızlara ses altı, daha yüksek hızlara ses üstü denir. Mach 1’de seyahat ediyorsanız , transoniksiniz. Ve eğer hipersonik hızlarda (Mach 5’in üzerinde!) seyahat ediyorsanız, deneysel bir uçakta (ya da uzaylı bir uzay gemisinde!) seyahat ettiğinizi bileceksiniz.

Hız İhtiyacı: Askeri Uçak

beş askeri uçak gökyüzünde iz bırakarak uçuyor

Deneysel NASA/USAF X-15, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı insanlı uçaktır ve Mach 6.72 veya 4.520 mil/s rekor bir azami hıza sahipti. Ancak bu bir savaş uçağı değildi; uzayın sınırına ulaşmak için tasarlandı.

Şu anda askerlik hizmetindeki en hızlı savaş uçağı, Mach 3,2 veya 2,190 mil/s hıza sahip MiG-25 Foxbat’tır. Şu anda, Mach 3.0’ın üzerinde hız yapabilen hizmet içi tek uçak.

Ticari Uçaklar Ne Kadar Hızlı Uçar?

Concorde, ticari operasyonda ilk süpersonik yolcu uçağı olarak tarihe geçti. 1976 ve 2003 yılları arasında, ses hızının iki katı hızla (Mach 2.04) dünya çapında binlerce yolcu taşıdı. Ancak, süpersonik uçakların inşa edilmesi, bakımı ve işletilmesi maliyetlidir ve o zamandan beri süpersonik yolcu hizmetleri olmamıştır.

Hizmetteki En Hızlı Özel Jetler

Özel jetler genellikle ticari uçaklardan daha hızlı tırmanabilir ve daha yükseğe uçabilir. Bu, uçaklar çoğu kötü havanın üzerinde uçabildikleri için daha az hava trafiği, daha az hava direnci ve daha iyi uçuş koşulları anlamına gelir.

İşte 2022’nin en hızlı beş özel jeti .

1. Cessna Alıntı X ve Alıntı X+

gökyüzünde uçan bir Cessna Citation X özel jeti

Süper hızlı, uzun menzilli orta iş jetleri olan son derece popüler Cessna Citation X ve X+, en üst sırada yer alıyor. Citation X+ , Mach 0.935 (536 kt, 993 km/s) azami hıza sahiptir, bu da şu anda gökyüzündeki en hızlı sivil uçak olduğu anlamına gelir. 51.000 ft’ye kadar seyir yapabilir. Çok geride olmayan ‘temel’ model Citation X, 528 kt veya 978 km/sa hıza ulaşabilir. Piyasaya sürüldüğünde çok sayıda hız rekoru kırdı ve Amerika’daki havacılık veya uzay bilimlerindeki en büyük başarı için 1996 Robert J. Collier ödülünü kazandı.

Her iki model de yakıt açısından oldukça verimli ve ekonomiktir ve 9 yolcu kapasitelidir. Dolu mutfak ve ısıtmalı, basınçlı bagaj bölmesi gibi özelliklerle üst düzey seyahat sunarlar. Bu, hava nasıl olursa olsun değerli veya hassas kargoları güvende tutar.

2. Gulfstream G650

Gulfstream 650 özel jet havada uçuyor

 

Üstün bir çevre kontrol sistemi, kabini her iki dakikada bir yüksek basınçlı temiz hava ile doldurur ve bu da yorgunluğun azalmasını sağlar. Gulfstream G650 , özel jet kiralama için popüler bir seçimdir. Bu sadece etkileyici hızı (516 kt, 956km/s) veya menzili (7.000 deniz mili) nedeniyle değildir. Ayrıca, tipik olarak 13 için yapılandırılmış olmasına rağmen, 16’ya kadar oturan yolcuya izin veren cömert bir depolama alanı ve geniş bir kabin sunar.

3. Gulfstream G500

Havada uçan bir Gulfstream G500 özel jeti

Popüler Gulfstream IV’e dayanan G500 , maksimum 516 kt, 956 km/s hıza sahip uzun menzilli bir jettir. Bu, 9.816 km’lik menzili ve cömert olanaklarla birleştiğinde, onu hızlı ve konforlu kıtalar arası uçuşlar için ideal hale getirir. Geniş ve lüks kabininde 14-16 kişilik yolcuları rahatlıkla ağırlayabilir. Konfigürasyonlar, bir baş veya kıç mutfak ve bir kıç kamara içerir.

4. Dassault Falcon 7X

dağların üzerinden uçan Falcon 7X özel jet

Dassault Falcon 7X , gürültüyü azaltan tasarımı, birçok lüks dokunuşu ve çeşitli iş olanakları nedeniyle ideal ‘gökyüzündeki ofis’ olarak görülüyor. Bu, 515 kt veya 954km/s’lik maksimum hızının hedefinize istediğinizden daha hızlı ulaşabileceği anlamına gelir!

Falcon 7X, 5.950 deniz mili gibi etkileyici bir menzile sahiptir. Aynı zamanda yüksek güvenlik ve performans standartları ve geniş iç mekanı ile tanınır. Cömert kabin, 15 yolcuya kadar ağırlayabilir ve özel tuvaletler, üç özelleştirilebilir alan ve tam boy bir mutfak sunar.

5. Bombardier Küresel 6000

Bombardier Global 6000 özel jeti inişe hazır.

Bombardier Global 6000 , maksimum 513 kt, 950 km/s hıza sahip ultra uzun menzilli bir iş jetidir. 5960 deniz mili gibi etkileyici bir menzili ve sınıfının en geniş kabini ile uzun mesafeli destinasyonlara hızlı ve konforlu bir uçuş sağlıyor. 16 yolcuya kadar oturabilir ve özel bir kamara seçenekleri de dahil olmak üzere çoklu konfigürasyonlar sunar. Standart olarak sunulan geniş bagaj alanı ve wi-fi ile ister iş ister eğlence amaçlı olsun, daha uzun uçuşlar için ideal uçaktır.

Charter Bugün En Hızlı Özel Jetlerimizden Biri!

Forjet Business Jets’te, hedefinize hızlı bir şekilde ulaşmanızın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, mevcut en hızlı özel jetlerden bazılarına erişiminizi sağlıyoruz.

Kiralamanız için bir uçak seçmek için, fiyat teklifi talep etmeden önce Charter Uçuşlar için Özel Jetler ve Uçaklar sayfamızı ziyaret edin . Önce tavsiyeye mi ihtiyacınız var? O zaman bizi +90 542 402 8271 dahili numaradan aramanız yeterli. 1 veya info@forjet.com.tr adresinden bize e-posta gönderin. Yardım etmekten mutluluk duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Talebinizi Buradan Bize Ulaştırabilirsiniz